Představte si, že skládáte jigsaw puzzle na svůj stůl. Když skončíte, chcete jej přesunout jinam - třeba vystavit na práci dobře odvedenou. Co kdybychom vám řekli, že můžete uložit svůj postup společně s celým stolem na obláku, aniž byste museli složitou skládačku rozebírat?

Obdobný princip se uplatňuje při ukládání dat, pokud využíváme programy v cloudu. Ale kde jsou vlastně uloženy ta data? Právě na to se zaměříme v tomto článku, ve kterém vás seznámíme s úskalími a výhodami cloudového ukládání dat.

## Odkud pochází cloud?

Cloud neboli mrak je na první pohled neuchopitelný a neviditelný. Skutečnost je ale taková, že mrak je souhrnný název pro řadu serverů umístěných na různých místech po celém světě. Tyto servery jsou fyzickými stroji, které ukládají data a zajišťují jejich dostupnost kdekoli a kdykoli.p

Vezměme si například populární službu Dropbox. Ta ukládá data uživatelů na své servery, které jsou roztroušeny po celém světě. Když potřebujete přistupovat k těmto datům, připojíte se přes internet k serveru Dropboxu a máte ihned k dispozici všechny své soubory.

Toto je základní princip cloudových služeb - vámi vytvořená data nejsou uložena na vašem počítači, nýbrž jsou bezpečně uložena a chráněna na serverech v cloudu.

## Cloudové ekonomické systémy: jak to funguje?

Pokud jde o ekonomické systémy, stejný princip platí. Místo toho, aby byla data uložena na místních počítačích v podniku, jsou uložena na serverech v cloudu. Výhodou je především centralizace dat a možnost přístupu k nim odkudkoli a z jakéhokoli zařízení.

Ve světě ekonomických systémů se tedy často setkáme s tzv. SaaS (Software as a Service) modely, kde veškerý software a data jsou uloženy v cloudu, což umožňuje flexibilitu, škálovatelnost a snížení nákladů na IT infrastrukturu.

## Bezpečnost dat v cloudu

Mohlo by se zdát, že uložení dat mimo naše zařízení je rizikové. Ale opak je pravdou. Poskytovatelé cloudových služeb dávají bezpečnosti dat nejvyšší prioritu a jejich servery jsou chráněny nejen fyzicky, ale především sofistikovanými bezpečnostními prvky.

V případě jakýchkoli pochybností o zabezpečení dat v cloudu je dobré vědět, že poskytovatelé těchto služeb investují velké množství prostředků do bezpečnosti svých serverů a ochrany vašich dat.

## V závěru

Zážitky a údaje, které vytváříme a zpracováváme, jsou cenné a nesmírně důležité pro náš profesní i osobní život. Cloudové řešení umožňují tyto informace ochránit, zálohovat a snadno se k nim dostat, kdykoliv to budeme potřebovat.

Takže kde jsou uloženy naše data při používání programů v cloudu? Jsou bezpečně uloženy v serverech v cloudu, které jsou rozmístěny po celém světě, připraveny poskytnout nám naše drahocenné informace kdykoli a odkudkoli jej budeme potřebovat.

Mějte svou digitální skládačku vždy při ruce – s cloudem je to možné.